XVII საუკნეში მოღვაწე იტალიელი მისიონერი, არქანჯელო ლამბერტი თავის წიგნში „სამეგრელოს აღწერა“ წერს: „ქართული წერა-კითხვა დღეს სულ მოსპობილი იქნებოდა აქ, რომ ქალებს არ შეენახათ იგი. ასე რომ თუ ვისმე უნდა კითხვა შეისწავლოს, უნდა რომელსამე ქალს მიებაროს სასწავლებლად.“
თამარის ავტოგრაფი
სწორედ ამის დასტურია მკვლევართა მიერ ასზე მეტი გადამწერი ქალის გამოვლენა, ხელნაწერებისა და ისტორიული საბუთების ანდერძ-მინაწერების მიხედვით.
კალიგრაფი ქალების სახელების მცირე ჩამონათვალიც კმარა, რომ ჩვენი კულტურის დამოკიდებულება აქაური ქალის მიმართ თვალნათელი გახდეს:
ანნა ამილახვრისა, ივლიტინა, აზნაური ელისაბედი, ბერიკელაანთ თევდორეს ქალი ბარბარე, გაიანე კარგარეთელი, ანა, ეფემია ავალიშვილისა, ელისაბედ თარხან-მოურავი, მარიამ ივანეს ასული გურგენისძე, ლისა თავდგირიძის ასული და სხვა.
კალიგრაფი – ეს შუა საუკუნეების ერთ-ერთი გამორჩეული, საპატიო და რთული პროფესიაა. ქმნიდე ხელით ცოდნისა და ისტორიის გადაცემის უმთავრეს წყაროს, ხელნაწერ წიგნს, გამორჩეულ ცოდნასა და უნარებს მოითხოვდა: მწიგნობრობის ზედმიწევნით ცოდნა, უდიდესი მოთმინებისა და კონცენტრაციის უნარი და, უცილოდ, ძლიერი მარჯვენა.
წერისაგან დაღლილი კალიგრაფების არაერთი მინაწერი შემოინახა ხელნაწერთა არშიებმა: „ღმერთო, მიხსენ ამ წიგნისგან!“, „მომემშივნა…“, „ოდეს ვიწყე წერად, ყრმა ვიყავ და აქა მომხცოვნებულმან სრულვყავო“…
ამის გათვალისწინებით უფრო ნათლად დავინახავთ, რატომ იყვნენ ქალი კალიგრაფები სრულიად გამორჩეული ადამიანები: გამორჩეული ცოდნით, კალიგრაფიითა და ძლიერი მარჯვენით.
ქალი კალიგრაფების გასაოცარი რიგიდან რამდენიმეს გაცნობაც კი საინტერესო წარმოდგენას შეუქმნის მკითხველს იმაზე, თუ რამდენი სახელი უნდა ვიცოდეთ და ჯერ კიდევ ხელნაწერთა ფურცლებში ჩამალულნი ელიან ჩვენთან შეხვედრას.
ჩვენამდე მოღწეული ხელნაწერებიდან ყველაზე ადრეული ხელნაწერი, რომლის დამწერიც ქალი კალიგრაფი ყოფილა, განსაკუთრებულ ყურადღებას იქცევს: XVI საუკუნით დათარიღებული კრებულის (H-972) გადამწერი კალიგრაფი ქალი მეფეთ მეფის ასული ასთანდარია.
იცით, რა არის განსაკუთრებით საგულისხმო: ხელნაწერს ხუთი გადამწერი ჰყოლია – 4 მამაკაცი და მათ გვერდით მეფის ასული ასთანდარი.
ხელნაწერებს ძირითადი ტექსტის ბოლოს, როგორც წესი, კალიგრაფი დაურთავდა მინაწერს (იმავე ანდერძს), საიდანაც ვიგებთ ხოლმე: ვინ დაწერა ხელნაწერი, ვინ შეამკო ილუსტრაციებით, ვინ ჩასვა ყდაში (ანუ „შემოსა“) და სხვ.
სწორედ მისივე ანდერძიდან ვიგებთ ასთანდარის შესახებ:
„ღმერთო და წმიდაო მოწამეო ქრისტესო მარინა, დამიცევ მონა, მოსავი შენი მეფეთ-მეფისა ასული, ფრიად სულით საწყალობელი ასთანდარ და მეცხედრე ჩემი ბატონი მანუჩარ და ძმანი ჩემნი, და ამ სოფლით მიცვალებულთა შეეწიე.“
იცით ვინაა ეს საოცარი ქალბატონი?
კვლევების მიხედვით, ასთანდარი ქართლის მეფის, XV-XVI საუკუნეებში მოღვაწე კონსტანტინე II-ის (1478/1479-1505) ასული უნდა იყოს! დიახ, ხელნაწერთა ფურცლებმა მეფის ასული კალიგრაფი ქალის სახელი შემოგვინახეს!
უნიკალური ხელნაწერი კრებული კორნელი კეკელიძის სახელობის საქართველოს ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრშია დაცული. საინტერესოა, რომ ასთანდარის კალიგრაფიულ მემკვიდრეობას მხოლოდ ამ ხელნაწერის სახით არ მოუღწევია ჩვენამდე. მისი მინაწერები აღმოჩნდა საქართველოს ეროვნულ არქივში დაცულ კიდევ 2 ხელნაწერზე.
ქალ კალიგრაფებს ვხვდებით „ვეფხისტყაოსნის“ გადამწერთა შორისაც: 1825 წელს შოთა რუსთაველის გენიალური ქმნილება გადაუწერია ანნას, ავთანდილ ამილახვრის კნეინას (ცოლს). ძალზე ემოციურია, როდესაც ამოიკითხავ, ვისთვის შეუქმნია ხელნაწერი „ვეფხისტყაოსანი“ კალიგრაფ ქალს:
„აღვწერე მე, თავადის ავთანდილ ამილახორის კნეინა ანნამ ესე „ვეფხისტყაოსანი“ ძისა ჩემის ალექსანდრესათვის“. – დიახ, თავისი ვაჟის, ალექსანდრესათვის მიუძღვნია ხელნაწერი მზრუნველ დედას.
ამავე წელს გადაუწერია ანნას შუა საუკუნეების ძალიან მნიშვნელოვანი ლიტერატურული თხზულება: „ვისრამიანიც“.
ანდერძი: ესე ვისრამიანი შევასრულე მე, კნეინა ანნამ, თ-ს ავთანდილ ამილახვაროვისამან, თვესა ივნისსა იე, წელსა ჩყკე“.
საინტერესო ამბავსა და მის ქალ გადამწერზე მოგვითხრობს XIX საუკუნის პოეტური ხელნაწერი. „თეოს ამბავი“ – ასე ქვია თხზულებას. ავტორი, სახელად თეო, მოგვითხრობს, რომ ის დაუტოვებია ქმარს, მიხაილს, და წასულა სხვა ქალთან, რომელსაც მარიამი რქმევია (8v). თეოს შვილი, კი საყვედურით მიმართავს მამას, რომელმაც ოჯახი მიატოვა. ამ დრამატული ამბის კალმით გამცოცხლებელი ყოფილა კალიგრაფი ქალი, ივლიტინა.
საინტერესოა ანდერძ-მინაწერების ტექსტები, სადაც ქალი კალიგრაფები მკითხველს მიმართავენ. მაგალითად, ბერიკელაანთ თევდორეს ქალი ბარბარე ასეთ საინტერესო ფორმულირებას აკეთებს: „ესე ხილის ქება დამიწერია ბერიკელაანთ ქალს ბარბარეს. ვინც წაიკითხოს, დამწერს – დღეგრძელობა, ოსტატს – ცხონება უბრძანეთ. გათავდა ბერიკელაანთს.“
„დამწერს – დღეგრძელობა, ოსტატს – ცხონება“ – ისეთი სხარტი გამოთქმაა, უცილოდ მეტყველებს იმაზე, თუ რამდენად გონიერი ყოფილა ბერიკელაანთ თევდორეს ქალი ბარბარე.
ქალი კალიგრაფების მიერ მათ მიერ შექმნილი ხელნაწერების ფურცლებზე დატოვებულ ანდერძ-მინაწერებს შორის ერთმა განსაკუთრებით მიიქცია ჩემი ყურადღება. მოგახსენებთ მიზეზს, უფრო შორიდან შემოვლით: საქართველოში ხშირად გვიყვარს რუსთაველის ციტირება: „ლეკვი ლომისა სწორია, ძუ იყოს თუნდა ხვადია“. ცხადია, ეს დიდი მონაპოვარია ჩვენს აზროვნებაში ლიტერატურასა თუ სოციალურ ისტორიაში, მაგრამ ეს საზოგადოებისა თუ იურიდიული აზროვნების ერთი მხარეა. ცხადია, შუა საუკუნეების საქართველოში ყველა ასე როდი ფიქრობდა. ქალებს, ცხადია უწევდათ მტკიცება იმისა, რომ „ლეკვი ლომისა სწორია…“ კალმის ოსტატობა, ანუ კალიგრაფის ხელობაც უჩვეულო საქმედ მიაჩნდა საზოგადოების მნიშვნელოვან ნაწილს.
ამის დასტურია კალიგრაფი ქალის, ელისაბედ თარხან-მოურავის მინაწერი 1835 წელს გადაწერილ კრებულზე: